Kiyosaki o marketingu sieciowym, czyli biznes dla ludzi na rozdrożu.

Wczoraj skończyłem czytać głośno zapowiadaną od kilku miesięcy nową książkę Roberta Kiyosakiego o mocno brzmiącym tytule „Biznes XXI wieku”.
Gdy kilka tygodni temu Karol Karolczak z Instytutu Praktycznej Edukacji zaproponował mi trzy przedpremierowe egzemplarze tej książki w zamian za jej recenzję, szczerze mówiąc nie chętnie się na to zgodziłem.
Cenię sobie oczywiście wcześniejsze dzieła Roberta Kiyosakiego i uważam go za znawcę biznesu, ale jeśli chodzi o marketing sieciowy to moim zdaniem rzetelnych rad i informacji na ten temat mogą udzielać tylko ci, którzy są z tym biznesem związani od środka, a nie postronni obserwatorzy. Za takiego obserwatora uważam właśni Roberta Kiyosakiego, bo przecież nie działa on i nigdy nie działał w branży MLM. Jednym słowem byłem przekonany, że nowe wypociny Roberta okażą się następną paplaniną oklepanych już sloganów i rad, które nijak mają się do rzeczywistej pracy w marketingu sieciowym.

Już po pierwszych 20 stronach wiedziałem, że nie doceniłem Roberta…

Książkę „Biznes XXI wieku” dedykuję milionom ludzi takich jak Ty, którzy znajdują się na życiowym rozstaju dróg: dotknął ich obecny kryzys gospodarczy, czują się bezradni i nie potrafią zadbać o własna przyszłość finansową. Chcę, abyś wiedział, że wbrew wszystkiemu to jest najlepszy czas, by przejąć kontrolę nad własną przyszłością. Spędziłem większość mojego życia na kształceniu ludzi w tym, by zdobywali niezależność finansową, i wiem, że ta książka, podobnie jak pozostałe publikacje z serii „Bogaty ojciec”, pokaże ci, jak zbudować – i utrzymać – bogactwo na dalsze lata życia. Gdy tylko poznasz prawdziwe znaczenie pieniędzy i to jakie szanse biznesowe stoją przed Tobą w XXI wieku, będziesz mógł rozpocząć budowanie życia, o jakim marzysz.

Właściwie te kilka powyższych wersów, które Kiyosaki zamieścił na samym początku swojej nowej książki jasno obrazują, co można w niej znaleźć.

Nie mam w niej cudownych rad, jak budować idealny biznes MLM, nie znajdziesz w niej ani nowych ani starych sprawdzonych technik rekrutowania nowych partnerów do biznesu. Nie ma w tej książce nic, co możesz znaleźć w dziesiątkach dzieł dostępnych na rynku, które są przysłowiowym elementarzem branży MLM, ale znajdziesz w niej zupełnie, co innego – pogląd człowieka, który z perspektywy biznesmena i inwestora odkrywa w marketingu sieciowym antidotum na chorobę XXI wieku, która wyniszcza sukcesywnie organizm całej światowej gospodarki, odkrywa lekarstwo na KRYZYS.

Kiyosaki wyjaśnia, dlaczego dwudziestowieczny mit o bezpieczeństwie pracy wraz z obietnicą, że jedyną ścieżką do długiego i szczęśliwego życia w spełnieniu się jest podjęcie pracy na etacie, na naszych oczach wali się w gruzy.
Ogólnie panujący kryzys, to dla większości ludzi (głownie pracujących na etacie) czas gospodarczych trudności, ale dla niektórych przedsiębiorców – o wystarczająco otwartych umysłach – to czasy, w których kryje się ogromny gospodarczy potencjał, i właśnie jak wykorzystać ten potencjał dowiesz się z tej książki.
Jak pisze Kiyosaki, życie to ciągłe wspinanie się po drabinie…, ale jak mocno możesz być wściekły na siebie, gdy po latach wspinaczki zauważysz, że twoja drabina stoi nie pod ta ścianą, co trzeba.
Sądzę, że każdy z nas powinien zrobić sobie małą przerwę we wspinaczce i zweryfikować ustawienie swojej życiowej drabiny, a książki Kiyosakiego z pewnością może nam służyć, jako „pomoc naukowa” we właściwym wyborze ściany.

Autor wyjaśnia, dlaczego wyrwanie się z typowych struktur pracy i stworzenie własnego strumienia przychodów stawia Cię w najlepszej pozycji do tego, byś dzielnie przetrzymał wszelkie burze w gospodarce, ponieważ już ani szef, ani gospodarka nie będą decydować o wysokości Twoich dochodów. Teraz Ty sam możesz o tym decydować.

Dosyć spora część książki Roberta poświęcona jest tematom związanym z przywództwem i byciem liderem. Wszyscy wiemy, że jest to bardzo ważny element każdego biznesu, a w MLM lider to przecież podstawa. Jednak, aby być dobrym przywódco i liderem w MLM, jak pisze Kiyosaki trzeba zmienić siebie samego i swoje „miejsce zamieszkania”.
Ludzie z kwadrantu B i S bardzo często nie potrafią pracować w zespole, a co za tym idzie także nie potrafią być dobrymi lideremi. Bardzo często zdarza się, że lider chce być we wszystkim najlepszy, a to wielki błąd – „jeśli jesteś liderem zespołu, a przy tym najmądrzejszym człowiekiem tego zespołu – to Twój zespół jest w tarapatach”. Henry Ford otaczał się ludźmi bardziej inteligentnymi od siebie, ale to on był twórca i właścicielem firmy produkującej samochody, które po dziś dzień jeżdżą po drogach całego świata.Kiyosaki w książce „Biznes XXI wieku” przedstawia i szczegółowo omawia nową grupę aktywów, które występują właśnie w biznesie związanym z marketingiem sieciowym:
• Praktyczna edukacja biznesowa
• Ścieżka rozwoju osobistego, która generuje zyski
• Krąg znajomych, którzy maja te same marzenia i wartości
• Moc twojej własnej sieci
• Skalowany biznes, który daje się duplikować
• Niezrównane umiejętności przywódcze
• Mechanizm tworzenia prawdziwego bogactwa
• Wielkie marzenia i umiejętność ich realizacji

Każde z powyższych aktywów jest szeroko i jasno opisany przez Roberta, dzięki czemu będziesz wiedział/a co ci potrzeba, aby zacząć działać w marketingu sieciowym i jak osiągnąć w nim sukces.

Generalnie rzecz biorąc „Biznes XXI wieku” może być swego rodzaju kluczem do zrozumienia istoty rzeczy biznesu MLM i dla wielu może stać się drogowskazem przy rozpoczęciu działalności w marketingu sieciowym. Robert Kiyosaki bardzo przekonywująco wyjaśnia, dlaczego marketing wielopoziomowy jest najlepszym modelem biznesu, szczególnie dla osób, które dotąd nie prowadziły własnej firmy i szukają pomysłu na niezależne źródło dochodu. Książka ta z pewnością może ułatwić proces wchodzenia w samodzielną przedsiębiorczość i ochronić przed popełnieniem bolesnych błędów.

Uważam, że każdy, kogo nurtują jeszcze jakieś tam wątpliwości np. – czy MLM to biznes dla niego? – powinien przeczytać tą książkę, a zapewne pozbędzie się ich już na zawsze.

Wszystkie te praktyczne rady doświadczonego biznesmena i inwestora, jakim jest Robert Kiyosaki oczywiście mogą przydać się także w każdego typu biznesie, ale dla ludzi z MLM-u z pewnością będą nieocenione.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *