Polska stolica Litwy – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puńsku

W ostatnią niedzielę wybraliśmy się na tereny północno-wschodniej Suwalszczyzny. Zawitaliśmy m.in. do Puńska, miejscowości zamieszkałej prawie w 100% przez ludność pochodzenia litewskiego. Język litewski jest tu na porządku dziennym, w kościele msze także odprawiane są po litewsku.

Główną atrakcją turystyczną Puńska jest Świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.


Kościół został wzniesiona w 1881 roku, na wzgórzu, nad brzegiem jeziora Punia. Forma architektoniczna Świątyni nawiązuje do neogotyckiej architektury cysterskiej i została wybudowana z cegieł i kamieni, posiada trzy nawy i dwie strzeliste wierze o wysokości 35 metrów.

Wnętrze kościoła to pięć ołtarzy. Ołtarz główny wykonano z drewna dębowego, w którego centralnej części umieszczone rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego a u jego stóp Maryja, św. Jan i klęcząca Magdalena. Po bokach widnieją dwie rzeźby: św. Antoniego i Jana Nepomucena, powyżej figury aniołów. Pozostałe ołtarze zdobią obrazy i figury: Matki Bożej Miłosierdzia, św. Jerzego, Matki Bożej Królowej Świata i świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Wewnętrzne ściany i sklepienia zdobi litewska ornamętyka, kościół posiada także piękne witraże, kilka rzeźb różnych świętych, sporo zabytkowych obrazów, i świetnie brzmiące organy.

Wideo z foto: 

Galeria zdjęć: 

« z 2 »

 

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *