Najprostsza na świecie tajna metoda zarządzania ludźmi

Na rynku jest mnóstwo książek na temat zarządzania zespołem, ale większość z nich to sucha teoria, która nijak ma się do rzeczywistości.
W książkach o zarządzaniu, nagminnie popełniany jest jeden błąd – wszystkie „uczą” jak zarządzać ludźmi, a przecież tak naprawdę nie da się tego zgeneralizować.

Każdy człowiek jest przecież inny i to, co zadziała z jedną osobą, zupełnie nie sprawdzi się z inną.
Tak naprawdę jest tylko jeden sposób, aby twój zespół osiągnął zamierzony cel i aby zrozumieć ten temat należy uświadomić sobie, że:

  • Niektórzy są łasi na pochwały, inni natomiast czują się nieswojo, gdy są wyróżniani. 
  • Dla niektórych liczą się tylko pieniądze, a dla innych ważne jest współzawodnictwo i rywalizacja. 
  • Niektórym osobom potrzebny jest mentoring, inni natomiast otrzymane rady mogą odebrać, jako narzucanie cudzego zdania i tworzenie ograniczenia.

Sztuka jest, aby tak zarządzać jednostką jak ona sam chce być zarządzana, a nie tak jak TY chcesz ją zarządzać. Jedynym sposobem, aby to zrobić jest po prostu zapytać ją:

  • Jakie masz oczekiwania w stosunku do mnie?
  • Co mógłbym zrobić, aby ci pomoc?
  • Co nie odpowiada ci w moim sposobie zarządzania (w mojej pomocy)?

Takie pytania powinny zaistnieć praktycznie przy każdym spotkaniu z naszymi partnerami (współpracownikami) i co najważniejsze powinieneś bardzo wnikliwie słuchać odpowiedzi i analizować ich oczekiwania. Jest to klucz do osiągnięcia dobrych relacji i zrozumienia siebie nawzajem. Pod tym kontem powinieneś dostosować swój odrębny „sposób na dana osobę”, ustalić dla niej indywidualny sposób motywacji, nauki i wynagradzania.

Bystry (ambitny) i odważny współpracownik nie będzie czekał na pytania od ciebie, sam wyjdzie z inicjatywą, określi swoje oczekiwania i potrzeby, powie ci wprost, co dla niego działa a co nie. Szaleństwem i wielką głupotą byłaby ignorancja i nie zwrócenie uwagi na tak jednoznaczne i oczywiste sygnały, które w tym przypadku są świetną poradą, co czynić.Niestety większość ludzi nie ma w sobie tyle odwagi i siły przebicia, dla tego właśnie od ciebie zależy abyś sam odnalazł (ustalił) odpowiednią drogę do osiągnięcia najlepszych wyników z obopólnej współpracy.

Dla tego nigdy nie sugeruj się „cudownymi radami” z książek o zarządzaniu, bo przecież nie ma jedynej, uniwersalnej metody na wszystkich, gdzie każdy z nas jest inny i wyjątkowy.

Facebook Comments

2 thoughts on “Najprostsza na świecie tajna metoda zarządzania ludźmi

  1. Dokładnie się z tym zgadzam Stanisławie. Mimo moich początków też zauważam tą zgodność i do każdego trzeba podejść indywidualnie a nie beblać do każdego to samo..pozdrawiam

  2. Nic dodać nic ująć. Jestem managerem od 8 lat i intuicyjnie stosuję tę metodę pytań. Nie jest to moim odkryciem ale sytuacja zmusiła mnie do tego: pracuję z Anglikami – mają oni nieco inne podejście niż Polacy i musiałem się “ich nauczyć”. Do tego stosowałem metodę pytań i odpowiedzi jako najszybsze narzędzie wiodące do celu – bez pytań nic nie będziemy wiedzieli o oczekiwaniach pracowników a możemy np. dowiedzieć się jak postrzegają naszą pracę. Oczywiście nie można dyskutować z obibokami – bo tym wszystko zawsze nie pasuje i prowadzą grę (na czas) co jest najbardziej żenujące. Takich trzeba wyrzucać z pracy – oczywiście musi to być fair – trzeba dać im oczywiste sygnały czego oczekujemy i ukazywać w ilu miejscach zawiedli – wtedy sami najczęściej odchodzą robiąc miejsce dla bardziej zmotywowanych (oczywiście sami też motywujemy ale jak ktoś nie dba o to czy zostanie dobrze oceniony czy wyrzucony z pracy – nie zrobisz nic. Możesz tylko wyrzucić kanalie na bruk bo będzie innych uczył takiej samej postawy. Poza tym głupcy zawsze mają tendencję do ekspansji i chcą sobie wszystkich podporządkować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *