Zaufaj sobie i bądź pewny siebie

Twoje wykształcenie, talenty, umiejętności i doświadczenia z pewnością poniosą Cię przez życie, pomogą Ci zbudować imponujące CV i otworzą wiele drzwi i możliwości. Jest jednak jeszcze jedna ważna cecha, dzięki której będziesz mógł skorzystać z większego potencjału możliwości, jakie przyniesie Tobie życie. Tą cechą jest PEWNOŚĆ SIEBIE

Zaufanie do samego siebie i wiara we własne możliwości to uczucie, które pomoże Ci stać na wysokości zadania w chwili, gdy znajdziesz się w sytuacji kryzysowej lub będziesz pod presją czasu bądź ludzi. Pewność siebie to także paliwo dla Twojej ambicji, impuls do ustalania wysokich życiowych celów i cecha kształtująca Twoją postawę i autoprezentację.
Henry Ford, amerykański przemysłowiec i założyciel Ford Motor Company wypowiedział kiedyś zdanie, które w temacie pewności siebie wiele może nam uzmysłowić: „Jeśli myślisz, że możesz to zrobić… lub myślisz, że nie możesz tego zrobić – w jednym i drugim przypadku masz 100% racji.

W momentach krytycznych, ważnych dla nas i naszej przyszłości, chcielibyśmy aby nigdy nie zabrakło nam pewności siebie, jednak abyśmy takie zaufanie do samego siebie posiadali, musimy najpierw zrozumieć jego naturę.

Musisz wiedzieć, że pewność siebie nie jest umiejętnością, jak np. jazda na rowerze, pływanie czy czytanie. Umiejętności zdobywamy dzięki nauce i z reguły jest tak, że jeśli się czegoś nauczymy i zdobędziemy daną umiejętność to posiadamy ją już przez całe życie. Natomiast pewność siebie jest swego rodzaju EMOCJĄ, która podlega wahaniom i jak zazwyczaj bywa z emocjami, trudno nad nimi zapanować, szczególnie w sytuacjach nagłych. Z tego właśnie powodu większość z nas boryka się z częstym zachwianiem swojej pewności siebie i nie rzadko czujemy się jak na roller coasterze – przeżywamy wzloty po otrzymaniu jakiejś dobrej wiadomości, a za chwilę, gdy dociera do nas jakiś negatywny bodziec, ponownie lądujemy w dolinie niepewności.

Z emocjami jest jednak tak, że możemy wyuczyć się jak je kontrolować, tłumić i podgrzewać. Pewność siebie także podlega tym samym regułom i możemy opracować swego rodzaju zarządzanie i w tym obszarze. Wystarczy wprowadzić odpowiednie strategie, które obejmują:

  • Celebracja własnych sukcesów
  • Rozwijanie pozytywnej samooceny
  • Otaczanie się pozytywnymi wzorcami
  • Eliminacja stresu i negatywnych emocji

Aby dowiedzieć się, w jakim stadium jest nasza pewność siebie, najlepszym sposobem jest przemyślenie swoich życiowych sukcesów i przypomnienie, jak je przeżyliśmy. Czy osiągając sukces uczciliśmy go jakoś specjalnie… czy też nie wyróżniamy go niczym znaczącym? Różnice te mogą wydawać się nam małoistotne i błahe, ale w rzeczywistości ma to duże znaczenie.

Celebruj własne sukcesy

Ludzie pewni siebie są świadomi swoich umiejętności i osiągnięć, z rozmysłem celebrują swoje dokonania. Wiedzą także, że przez swoje działania przekazują cenne wartości innym wokół siebie. Dzięki temu są psychicznie przygotowani na nieoczekiwane wyzwania, z których łatwiej mogą wyjść obronną ręką.
Nie ma nic bardziej solidnego dla podniesienia własnej pewności siebie, niż możliwość posłużenia się przykładami swoich ostatnich sukcesów.

Aby odpowiednio przeżywać swoje sukcesy i być świadomym swoich zasług w ich osiągnięciu, musisz pozbyć się myślenia, że wszystko w życiu zależy od szczęścia, losu i innych ludzi. To jest myślenie ludzi maluczkich i niegrzeszących inteligencją… a TY przecież do nich nie należysz.

„Szczęście jest tylko małą częścią twojego sukcesu – jeśli będziesz ciężko pracować i przygotowywać się odpowiednio mocno, istnieje duża szansa, że szczęście uśmiechnie się do ciebie” – Branch Rickey, amerykańskie baseballista

Gdy jesteś świadomy, że swój sukces osiągasz dzięki odpowiednio przygotowanej strategii (planu biznesowemu), własnej pracy i zaangażowaniu, łatwiej skatalogujesz swój sukces na odpowiednim poziomie, ale przede wszystkim pozbędziesz się syndromu oszustwa, zjawiska psychologicznego, które dotyka nawet najbardziej utalentowanych i będących u szczytu swojej kariery menadżerów – to poczucie, że sukces tak naprawdę jest tylko wynikiem pracy innych osób, okoliczności w jakich przydarzyło nam się być, a my tylko na tym skorzystaliśmy.

Świadomość i zaufanie do własnego sukcesu ma ogromny wpływ na nasz tzw. wewnętrzny dialog, gdy występują chwile zwątpienia. To z kolej prowadzi nas do kolejnej akcji budowania pewności siebie – pozytywnej samooceny.

Rozwijaj pozytywną samoocenę

Rozwijanie pozytywnej samooceny powinniśmy rozpocząć od zwrócenia uwagi na nasze myśli, od kontroli tego, o czym myślimy i w jaki sposób myślimy. Oczywiście nie jest to łatwa sprawa, trudno jest zatrzymać ciąg myśli, którymi steruje nasza podświadomość. Jednakże jest to możliwe, wymaga to jednak czasu, skupienia, wytrwałości i wewnętrznej dyscypliny.

Musimy nauczyć się słuchać naszego wewnętrznego dialogu i poprzez rozdzielenie naszych myśli na negatywne i pozytywne, rozmyślnie reagować na te negatywne i ze świadomością szukać pozytywnych przykładów i rozwiązań, aby nimi zastąpić te negatywne. Należy świadomie negować słowa, frazy i mantry, które ewidentnie szkodzą naszej psychice i prowadzą do „wykolejenia” naszej samooceny.

Gdy nauczymy się wyławiać te autodestrukcyjne elementy naszych myśli i przeformatowywać je na sprzyjające nam rozwiązania, generalnie już nic nie stanie nam na drodze do utrzymania naszej pozytywnej samooceny na wysokim poziomie i w długofalowej perspektywie.
Dobrym przykładem na wyjaśnienie tego jest np. relacja między szefem i podwładnym, gdzie podwładny nie zgadza się z decyzjami swojego szefa…, ale z racji, że jest podwładnym nie deklaruje swojego zdania oficjalnie. Zamiast myśleć: to beznadziejne, nie będę przecież pouczał szefa. To nie moja sprawa, nie mam prawa negować jego decyzji, i tak mnie nie posłucha. Warto jednak zrobić stop, zastanowić się i „przepisać” swój dotychczasowy scenariusz myślowy.
Jeśli TY sam nie wypowiesz swojego zdania, sam nie wstawisz się za sobą, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Szef powinien wiedzieć, że nie zawsze zgadzasz się z jego planami i decyzjami, że masz swoje zdanie i swój pogląd na dane sprawy. Na 100% urośniesz w oczach szef…, jeśli nie, nie jest on wart Twojej szczerości i Ciebie samego.

Gdy Twoja samoocena zacznie rosnąć, co nierzadko może zadziwić nawet samego Ciebie ważne, aby pamiętać o tym, aby nie wpaść w „samo zachwyt” i nie zmarnować wszystkiego. Wielu ma z tym problem i doprowadza do tzw. przerostu własnego EGO. Od czasu do czasu potrzebny jest reset… zatrzymaj się na chwilę, przypomnij jak zaczynałeś, rozpocznij od nowa samokontrolę i zrewiduj swoje myśli.Jednocześnie odświeżysz w pamięci swoje osiągnięcia w tym temacie i zaczniesz czuć się inaczej, zaczniesz czuć się gotowy, że możesz stawić czoła innych większym wyzwaniom.
Ogromnie ważne jest, aby być świadomy tego, że w sytuacjach podbramkowych zawsze można liczyć na siebie i swój rozum, który podsuwa Ci odpowiednie rozwiązania.
Kolejna strategia jeszcze bardziej pomoże Ci w rozwijaniu i powiększaniu zaufania do siebie.

Otaczaj się pozytywnymi wzorcami

Znasz przysłowie: z kim się zadajesz, takim się stajesz?
”Jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu” – te słowa Jimiego Rohna wiele nam mówią… i powinny zainspirować nas do restrukturyzacji naszego kręgu znajomości.

Najlepszym sposobem na wskazanie sobie osób, które mogą być dla nas pozytywnymi wzorcami jest spokojne przemyślenie, kto w naszych kręgach odznacza się pozytywnymi zachowaniami tj. wiarygodność, rzetelność, prawdomówność, uczynność, otwartość na nowe rzeczy, lojalność, pracowitość, elokwencja, optymizm itp.
Po zidentyfikowaniu takich ludzi należy zadbać o rozwijanie i pielęgnację relacji z nimi. Angażuj się w ich życie, nie kryj zainteresowania nimi i tego, że ich szanujemy.

Bardzo często jednak bywa, że nasze dotychczasowe otoczenie jest raczej ubogie w wartościowe osoby i trudno nam z naleźć w sód nich dobre wzorce do naśladowania. Ale przecież świat nie kończy się na naszym podwórku, nie daj się zaszufladkować, szukaj kontaktów do innych osób. Szukaj ludzi z pozytywnym nastawieniem, którzy potrafią inspirować innych. Nie stroń od ludzi, którzy uwielbiają przygody, którzy jednocześnie regularnie podnoszą sobie poprzeczkę. Obecność takich osób w Twoim życiu będzie z pewnością szczególnie ważna, jeżeli sam chcesz osiągać duże rzeczy i zmieniać swoje życie.
Świadome kreowanie swojego otoczenia nie tylko zwiększy Twoją pewność siebie, ale także pomoże Ci łatwiej zastosować kolejną strategię.

Eliminuj stres i negatywne emocje

Wszyscy mamy swoje własne wewnętrzne sygnały, które są objawem przeżywanego stresu. Negatywnie reagujemy, gdy nasze przetrwanie, nasze bezpieczeństwo i stabilizacja są zagrożone, jednak stres może wywierać na nas także dobry wpływ, szczególnie w kontekście długoterminowych sukcesów.

Gdy dopada nas reakcja strachu, powinniśmy dostosować się do niej i zwrócić uwagę na to czy faktycznie mamy się czego obawiać, powiedziałbym że powinniśmy zmierzyć nasz strach. Czasami wystarczy zadać sobie proste pytanie: Co mogę z tym zrobić?
Często odpowiedź na to pytanie jest wystarczającym bodźcem, aby napędzić nasze działanie a strach przekuć w nowy sukces.

Nasz mózg jest genialny, ale czasem ma trudności z rozpoznaniem racjonalności naszych emocji. Ważne abyśmy byli tego świadomi i w odpowiednich chwilach pobudzili się do myślenia, bo może przejmowanie się czymś nie ma ani logicznego ani racjonalnego wytłumaczenia. Ile razy martwimy się o rzeczy, które nie koniecznie muszą się nam zdarzyć i są daleko poza zdolnością wpłynięcia na nas?

Aby łatwiej poradzić sobie ze stresem i emocjami niepewności, warto odwołać się do drugiej strategii, jaką jest rozwijanie pozytywnej samooceny. Ilekroć, wystąpi u nas niepokój i stres, trzeba oswoić i uspokoić swojego wewnętrznego krytyka, odwrócić swoje myśli. Zamiast pogrążać się w strachu, należałoby zatrzymać się na chwilę i przypomnieć swoje wcześniejsze doświadczenia, co zrobiliśmy w podobnych chwilach lub jak inni poradzili sobie w takich sytuacjach. Kłania się tu strategia otaczania się pozytywnymi wzorcami.

Takie psychiczne przypomnienie przeszłości i doświadczeń zazwyczaj z łatwością pozwala nam na powrót na odpowiedni tor budowania zaufania do siebie i pozwala nam dalej pozostać w grze… i wygrywać.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *