Zamek Książąt Litewskich w Trokach

W ostatnią niedzielę, dość spontanicznie postanowiliśmy zawitać z Małgosią do naszych “sąsiadów” Litwinów…, a że oboje nie mieliśmy okazji jeszcze być w Trokach – wstyd się przyznać -, to bez zbędnych dyskusji uznaliśmy…, że kiedy, jak nie dzisiaj 😉
Poniżej zapraszam na do obejrzenia fotorelacji z Zamku Książąt Litewskich w dwóch opcjach, jak kto woli: wideo z foto, lub galeria zdjęć 🙂

TROKI to miasto położone w południowo-wschodniej części Litwy, 28 km od Wilna. Nie wszyscy wiedzą, że były one dawną stolicą kraju. Klimatyczna i malownicza miejscowość, nazywana krainą jezior, bowiem jest ich w okolicy aż 32. Największym z nich jest jezioro Galwie, na którym rozrzucone są wyspy i wysepki.

W 1991 roku Troki uzyskały status Historycznego Parku Narodowego, a wszystko to ze względu na ich ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego i historycznego Litwy. Odkryto tu pozostałości osad z epoki kamiennej, miejsca pogańskich obrzędów, grodziska, kurhany. Znajdują się tu zabytki architektury XIV-XVII wieków.

Właśnie tu, w Trokach, Wielki Książę Litewski Giedymin dał początek panującej na polskim tronie 186 lat dynastii Jagiellonów. Na początku XIV wieku Giedymin przeniósł stolicę Litwy z Kiernowa do Trok, budując tu murowany obronny zamek. Warownia położona jest na wyspie jeziora Galwie.


Murowany, potężny zamek gotycki wzniesiony został przez Witolda na pocz. XV wieku. Warownia położona jest na wyspie jeziora Galwie. Zamek został nadzwyczaj dobrze obwarowany (mur obronny, fosa, zwodzony most). Do murów przylegały kazamaty dla załogi i zabudowania gospodarcze. W trockiej rezydencji chętnie przebywali wielcy książęta litewscy i królowie Polski.
Po zniszczeniu przez wojska moskiewskie w 1655 roku zamek podniósł się z ruin dopiero po I wojnie światowej. Obecnie w zamku mieści się muzeum Historyczne.

Wideo z foto:Galeria zdjęć:
« z 4 »

Facebook Comments