Nie ma cię w Internecie to niema cię w ogóle…

Jak wiemy wszyscy, internet stał się w obecnym czasie tak popularny, że ciężko już znaleźć jakiś dom czy rodzinę gdzie nie korzystałoby się z jego możliwości. Wielu nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego medium. Internet to wspaniałe narzędzie komunikacyjne i informacyjne. Ogromna liczba ludzi wykorzystuje go do zabawy, rozrywki, reklamy a także, jako narzędzie pracy.

I właśnie na tym chciałem się dzisiaj skupić – internet, jako narzędzie pracy.

Sieć internetowa wykorzystywana jest już prawie w każdym rodzaju biznesu. Przez internet możemy obecnie już praktycznie kupić wszystko co nam przyjdzie do głowy, wszelkie towary i usługi. Największym atutem internetu jest jego ogólno globalna dostępność i co za tym idzie możliwość przekazywania w szybki sposób informacji do wybranych przez nas ludzi jak i do ogółu społeczności internetowej na całym świecie. Jednym słowem internet daje nam prawie nieograniczone możliwości reklamowania siebie, swoich produktów czy też swojej firmy.

Internet od kilku lat zaczął odgrywać także dużą rolę w branży Marketingu Sieciowego. Według mnie w obecnych czasach totalną głupotą byłoby niekorzystanie z takiego narzędzia do rozwoju i promowania biznesu MLM. Dzięki możliwościom, jakie daje to medium, Network Marketing stał się biznesem o wiele łatwiejszym i bardziej przyjaznym dla nowych adeptów tej branży.

Marketing Sieciowy sam ze swego założenia opiera się na kontaktach międzyludzkich i budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami tego systemu. Internet poza tym, że jest znakomitym instrumentem nawiązywania nowych kontaktów to także może spełniać rolę narzędzia do ich pogłębiania i budowania relacji.

Dziś w sieci internetowej tworzą się, co raz to nowe portale branżowe i wirtualne społeczności. Dyskusje na forach internetowych to popularny sposób dzielenia się informacjami, własnym doświadczeniem i budowane swojej marki.

Rekiny internetu twierdzą, że ”jeśli nie ma cię w Internecie to niema cię w ogóle”. Jest w tym dużo prawdy i warto zastanowić się na tym jak każdy z nas może na swój sposób wykorzystać możliwości, jakie daje wirtualny świat.

Dla osób, którzy nie są dobrze oswojeni z siecią internetową może to być na samym początku pewien problem, ale zapewniam, że to są tylko pozory i jeśli są tylko dobre chęci można się tego szybko nauczyć. Same poruszanie się po sieci internetowej jest dziecinnie proste i wymaga kilku godzin nauki. Myślę, że w każdej rodzinie znajdzie się ktoś, kto takie choćby minimalne umiejętności posiada, więc jak tylko się chce to znajdzie się ktoś taki, kto te podstawy przedstawi.

W śród ludzi prowadzących biznes MLM, na topie obecnie są tzw. BLOGI, czyli coś w rodzaju pamiętnika czy prywatnej gazetki. Jest to wspaniałe narzędzie podzielenia się z innymi swoimi myślami i doświadczeniami, powodując przy tym coraz to lepszą rozpoznawalność danej osoby w sieci. Blogi to dzisiaj chyba najbardziej popularny sposób na reklamę swojej osoby, swoich zainteresowań i co za tym idzie także nawiązywania nowych kontaktów. Narzędzie, jakim jest blog jest najtańszym sposobem na zaistnienie w sieci. Wiele portali internetowych daje możliwości założenia takiego bloga zupełnie za darmo. Wymieniłbym tutaj takie jak, WordPress.com, Blox.pl czy Blogger.com.

Bardzo dużą popularnością internautów cieszą się wirtualne sieci społecznościowe, dzięki którym możemy nawiązywać kontakty z ludźmi z całego świat i wymieniać informacje na przeróżne tematy. Z reguły dostęp do takich społeczności jest także darmowy i ogranicza się do krótkiej rejestracji podając kilka informacji o sobie. Tworzymy na takim portalu tzw. „profil”, czyli swego rodzaju wizytówkę, w której jeśli tylko mamy takie życzenie możemy podać wszelkie informacje o własnej osobie, które chcemy, aby ta społeczność poznała. Możemy podzielić się z innymi swoimi osiągnięciami, wypromować swój biznes, opublikować ciekawe filmy, pochwalić się zdjęciami z wakacji czy też z firmowej imprezy.

Takie miejsca w sieci jak GoldenLine.pl, Profeo.pl czy też globalny Facebook.com to dzisiaj niesamowita skarbnica wiedzy do zdobycia i miejsce, w którym z łatwością można taką wiedzą się podzielić. Poczynając od prywatnych osób a kończąc na wielkich koncernach i korporacjach, każdy chce pokazać się dziś w sieci internetowej a portale społecznościowe to miejsca do tego wręcz stworzone.

Jest wiele możliwości na to, aby dzięki Internetowi ułatwić sobie budowanie biznesu MLM naprawdę w dużym stopniu. Nie wspomnę tu o poczcie elektronicznej czy też komunikatorach internetowych, bez których osobiście nie wyobrażam już sprawnej komunikacji i działania w biznesie. Wszystkie te narzędzi są w większości zupełnie darmowe i co za tym idzie stały się niezmiernie popularne.

Ja osobiście, pomimo że internet wykorzystuje w dość dużym stopniu to jestem jednak przekonany, że w Marketingu Sieciowym najważniejszą sprawą jest kontakt w realu i śmiem twierdzić, że tylko w ten sposób możemy nawiązać prawdziwe relacje międzyludzkie, które są podstawą funkcjonowania tego biznesu. Internet jest wspaniałym narzędziem, ale osobistych rozmów i dyskusji nie jest w stanie zastąpić. Według mnie naprawdę stabilnego biznesu MLM nie można stworzyć działając wyłącznie za pomocą internetu, ale jestem także przekonany, że jest on znakomitym uzupełnieniem tradycyjnych metod marketingowych i w obecnych czasach z pewnością jest nieodzownym jego elementem.

Facebook Comments

6 thoughts on “Nie ma cię w Internecie to niema cię w ogóle…

 1. Przede wszystkim gratuluję świetnego artykułu 🙂

  Masz w nim oczywiście rację na temat tego jak bardzo internet odgrywa mocną rolę w dzisiejszym network marketingu.

  Czy jednak faktycznie nie można dzięki niemu zbudować relacji?

  Oczywiście nie neguję Twojej opinii. Chcę jednak wskazać na to, że jednak przez internet można jak najbardziej zbudować relację. Tak, jest to moje zdanie (choć nie tylko moje).

  Dzisiejsza technologia pozwala jak najbardziej zbudować relacje. Mówię tutaj o takich narzędziach jak video, follow up dzięki kolejce maili, czy w końcu webinar, gdzie ludzie mogą Cię zobaczyć i “ocenić” czy chcą z Tobą współpracować.

  Dzięki webinarowi możesz pokazać się ludziom na całym świecie i dać im możliwość podjęcia decyzji, czy chcą współpracować z Tobą.

  Poza tym, czy mając dużą strukturę w biznesie, jesteś w stanie poznać osobiście wszystkich? Z całą pewnością NIE ale faktem jest to, że z każdym z tych ludzi możesz zbudować relację i pozwolić się polubić, bez konieczności kontaktu w cztery oczy 🙂

  1. Michał, dzięki że poruszyłeś ten temat.
   Zbudowanie relacji przez internet jest oczywiście możliwe, ale… No właśnie tu pojawia się te ”ALE”.
   Ale czy o takie relacje nam chodzi? Czy chodzi nam tylko o to żeby nas wszyscy poznali?
   Czy blogi, video-marketing, webinary, newslettery itp. cuda techniki mogą nam zbudować prawidłowe relację? Moim zdaniem NIE. A dla czego nie?
   Ano dla tego, że w tym przypadku mamy w 95% kontakt jednostronny, wszyscy znają nas a my nie znamy prawie nikogo. Czy o to chodzi w MLM?
   Możliwości, jakie daje nam internet to tak jak pisałem, świetne narzędzia reklamowe, dzięki którym możemy wyrobić, jak to się ładnie mówi, swoją MARKĘ w określonym kręgu społeczności internetowej. Jest to jednak także proces długotrwały i wymagający wiele żmudnej pracy.
   Poza tym narzędzia, które wymieniłem powyżej w rzeczywistości służą do zdobycia kontaktów (e-mail) i do wzbudzenia zainteresowania naszą osobą. Video-marketing, webinar czy newsletter to także świetne sposób, aby wypromować dany projekt, czy produkt.
   Znakomicie także zdają egzamin, jako narzędzia szkoleniowe i informacyjne dla istniejącej struktury współpracowników, ale nie zbudujesz dzięki nim pełnych relacji międzyludzkich (przyjaźni), których podstawą jest wzajemne poznanie się w realu bez aktorskich gierek i wcześniej zaplanowanych scenariuszy.
   Jeśli chodzi o wielkie struktury to nie potrzebne są tu relacje ze wszystkimi. Nieodzowny jest tu kontakt i poprawne relacje ze swoimi najbliższymi partnerami i Liderami, którzy w głąb struktury będą budować także w sposób prawidłowy swoje relacje.
   Zbudowanie MARKI i zbudowanie RELACJI to dwie zasadniczo różniące się sprawy.

 2. Nie określałbym tego w ten sposób że sie da czy też ze się nie da, powiedziałbym raczej że to kwestia osobistych doświadczeń każdego z nas 🙂 Przez internet udało mi się poznać naprawdę sporo osób i z wieloma zbudować fajne relacje, przyjaźnie itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *