Komunikacja to nie jest prosta sprawa…

Umiejętność komunikowania się z ludźmi nie jest sprawą prostą, doświadczyłem tego nie jednokrotnie w różnych sytuacjach. Wiele razy zdarzało się tak, że pomimo moich szczerych chęci nie udawało mi się dogadać z tym czy z tamtym i patrząc teraz na to z perspektywy czasu i zdobytego doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach winę za niepowodzenie powinienem przypisać sobie.

Już dawno doszedłem do wniosku, że powinienem poszerzać swoje umiejętności w tej dziedzinie i teraz już wiem, że warto było.

Zauważyłem, że ten problem dotyczy większości ludzi, z którymi się spotykam. Bardzo często rozmawiając z nowo zapoznaną osobą towarzyszyło mi uczucie bezsilności z powodu tego, gdyż widziałem, że nie dojdę w danej sytuacji do konsensusu i porozumienia z tą osobą.

Obecnie coraz rzadziej doświadczam takich sytuacji, w których nie osiągam zamierzonych celów.

Obserwując innych widzę, że ten problem jest głównym powodem tego, że ludzie nie radzą sobie w branży MLM.

Większość nie potrafi się poprawnie komunikować i co za tym idzie nie mogą oni w odpowiedni sposób przekazać informacji swoim rozmówcom.

Wynika to z braku przygotowania się do konkretnej rozmowy i zrozumienia bardzo prostych zasad, które niezmiernie ułatwiają komunikację zwieńczoną osiągnięciem porozumienia w dyskusji.

Z reguły jest to różny sposób postrzegania tych samych rzecz czy zdarzeń i co za tym idzie całkiem różny sposób ich interpretacji. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież różnimy się charakterami, doświadczeniem życiowych czy też wiedzą na interesujące nas tematy.

Niezmiernie trafnie w jednej ze swoich książek na pisał o tym Sean Covey:
„Mamy skłonność do przekładania warunkujących nas doświadczeń na świat zewnętrzny, zakładając, że widzimy go takim, jaki jest. Tymczasem postrzegamy go zgodnie z tym, jacy sami jesteśmy, jak zostaliśmy ukształtowani.
Dopóki nie nabędziemy umiejętności wyjścia poza własną biografię, zdjęcia własnych okularów i spojrzenia na świat oczyma innych, dopóty nigdy nie będziemy potrafili zbudować głębokich, szczerych stosunków i zyskać możliwości pozytywnego wpływu na innych.”

Aby osiągać zamierzone cele w komunikacji z innymi musimy nauczyć się patrzeć na dotyczące nas zagadnienia oczami naszych rozmówców i starać się zrozumieć ich punkt widzenia. Jest to jednak nie łatwa sprawa i musimy poświęcić dużo starań, aby wyrobić w sobie takie zdolności, ale gdy opanujemy te umiejętność to biznes MLM nie będzie już nigdy sprawiał nam problemu.

Aby spojrzeć na dany temat oczami naszych rozmówców musimy wczuć się w ich sytuacje, zrozumieć, co czują i myślą w danej sytuacji.

Najprostszą metodą na zrozumienie innych jest słuchanie, co oni sami mają do powiedzenia i zadawanie im jak największej ilości pytań. Takim prostym sposobem dowiemy się szybko i konkretnie, jakie mają poglądy, wiedzę i czego oczekują od nas w tym temacie. Musimy po prostu bez przerywania wysłuchać osobę, z którą rozmawiamy i dzięki temu wyciągać szybkie wnioski jak pokierować naszą rozmowę, aby informacje, które chcemy przekazać trafiły do niej w sposób, który nie spowoduje u niej ich odrzucenia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *