Postanowienia nie tylko noworoczne…

Mamy Nowy Rok a wraz z nim zrobiliśmy nowe postanowienia, stworzyliśmy nowe plany, postawiliśmy sobie nowe cele. Jak co roku postanawiamy, że zmienimy swoje życie i nic nam w tym już teraz nie przeszkodzi.

Zazwyczaj po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach nie ma już ślady po naszych postanowieniach, planach i celach. Zapominamy o tym, co sobie przyrzekaliśmy i co planowaliśmy a nasz cel stał się bardziej odległy niż na początku roku. Mówimy sobie, że to wszystko przez ciągnące się i niezałatwione sprawy z poprzednim roku, że nie jest to takie proste, bo ludzie nam ciągle przeszkadzają i w ogóle życie to jedno wielkie bagno.

W rzeczywistości brakuje nam silnej woli, samozaparcia i umiejętności dążenia do wyznaczonych celów. Robiąc noworoczne postanowienia najczęściej zapominamy, aby je dokładnie i do końca sprecyzować i określić. Z reguły są to sprawy określone ogólnie np. muszę więcej zarabiać, muszę schudnąć, muszę kupić samochód itp. Zrobiliśmy postanowienie, ale tak naprawdę to nie wiemy, co postanowiliśmy. Musimy swój cel określić precyzyjnie a jednocześnie nie zapominając o realnych możliwościach wykonania tego celu, aby nie stał się on dla nas „pobożnym życzeniem”.

Czym jest cel?

Każdy życiowy cel najpierw musi zaistnieć w naszej głowie, czyli w naszych marzeniach. Aby zacząć realizować swoje cele (marzenia) musimy nazwać je po imieniu ustalić datę realizacji i najlepiej zapisać na kartce. Zapisanie celu jest nieodzowną czynnością, jeśli chcemy naprawdę ten cel zrealizować. Można także poza określeniem daty realizacji zrobić coś w rodzaju harmonogramu dojścia do danego celu, co z pewnością ułatwi nam działanie i da możliwość sprawdzenia czy nie opóźniamy się z planem działania. Niektórzy zapisują sobie każde nowe postanowienie na dużej kartce i tą kartkę umieszczają w miejscu bardzo widocznym i rzucającym się w oczy. Taki sposób jest znakomicie działającym przypominaczem i powoduje, że ciągle pamiętamy o naszych postanowieniach, przez co nasz zapał nie traci na mocy i co za tym idzie niezmiernie ułatwia realizacje zamierzonych planów.

Nie bójmy się marzyć i stawiać sobie za cel właśnie te marzenia. Prawdą jest, że nie da się zrealizować tylko tego, czego nie potrafimy sobie wyobrazić. Jeśli mamy dobre nastawienie i wiarę w marzenia możemy „góry przenosić”. Aby uświadomić sobie, czym są marzenia i jak je realizować proponuję wszystkim, którzy chcą urzeczywistnić swoje cele zapoznać się z książką „Sekret” Rhonda Byrne lub jeszcze lepiej z filmem pod tym samym tytułem.

Wiemy wszyscy, że prostą sprawą jest snuć dalekosiężne plany, ale trudniej je zrealizować. Jeśli wyznaczamy sobie cel, który zrodził się w naszych myślach (marzeniach), który został zapisany i dokładnie zaplanowany musimy teraz przejść do działań przybliżających nas do celu. Niesamowite znaczenie ma tu nasz umysł i nastawienie psychiczne, musimy skupić nasze zainteresowanie tylko na rzeczach i czynnościach, które mogą nas zbliżyć do spełnienia naszego celu. Nie zaprzątajmy sobie myśli przeszkodami, jakie mogą nam się po drodze przytrafić, przecież ich nie chcemy wiec, po co mamy o nich myśleć. Myślenie o przeszkodach tylko spowolni nasze działania i niepotrzebnie nas rozproszy.

Wielu ludzi zakładając swoje plany i wyznaczając cele stara się je utrzymać w tajemnicy prze rodzina i znajomymi myśląc, że narażą się na drwiny i nieprzychylne nastawienie bliskich do ich poczynań. Jest to zasadniczy błąd, który popełnia większość ludzi. Ukrywanie swego celu z reguły nie sprzyja jego realizacji głównie z dwóch powodów. Powód pierwszy – na pewno wszyscy o tym wiemy, że czy to w biznesie czy w życiu rodzinnym ciężko coś zdziałać polegając tylko na sobie. Zawsze potrzebujemy czyjeś pomocy gdyż jak wiemy siła jest w grupie. Ludzie myślą, że jak ujawnią swoje plany to wszyscy się od nich odwrócą i będą działać na ich szkodę. Oczywiście znajdą się tacy, którzy przez swoją zazdrość i złośliwość staną po przeciwnej stronie i mogą przeszkadzać, ale przecież wokół nas są także ludzie życzliwi. Bardzo dużo zależeć będzie od tego jak my sami podejdziemy do naszych nowych celów i jak będziemy je przedstawiać w około. Zapewne znajdą się tacy, którzy wasze cele połączą ze swoimi i razem pójdziecie jedną drogą. Powód drugi – jeśli powiadomicie swoich bliskich, jakie macie plany i cele to właśnie to, że wszyscy o nich będą wiedzieć będzie jeszcze bardziej was motywować do działania. Będziecie starać się, aby nie stracić zaufania waszych bliskich i dotrzymać swoich obietnic.

Nie bójcie się mówić o swoich nowych celach głośno i wyraźnie abyście później mogli się nimi szczycić i być z siebie w pełni zadowoleni.

Prawda jest taka, że prawie każdy człowiek marzy, ale większości tych marzeń nie jest poparte pragnieniem urzeczywistnienia, przez co ich marzenia nie mogą być zrealizowane. Jeśli czegoś pragniesz z głębi duszy a w twoich pragnieniach czuć nadzwyczajną moc, która objawia się poprzez twoje dążenie do celu zarażasz innych swoja energią, pasją, entuzjazmem i zaangażowaniem. Wtedy wydaje się jak by cały świat wspierał realizację twoich celów a wszyscy w około działali zgodnie z twoimi planami. Jeśli nawet są tacy, którzy są przeciwko tobie to ty w swoich dążeniach ich po prostu nie zauważasz i są oni dla ciebie po prostu nie ważni.

Podejmując jakiekolwiek postanowienia w swoim życiu pamiętajmy, że musimy być systematyczni i całkowicie zaangażowani w to, co robimy, musimy mieć wyraźna wizję, do czego dążymy i co jest naszym celem. Powinniśmy swoje działanie w tym kierunku traktować jak misje do wypełnienia, której przyświeca szczytny cel.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *