Ludzie sukcesu żyją w śród nas – co ich wyróżnia?

Inteligencja emocjonalna – czy ma wpływ na osiąganie sukcesów?
W tym artykule postaram się przedstawić, jak ludzie sukcesu używają tej umiejętności i jak dzięki niej osiągają swoje cele i spełniać swoje marzenia.

Badania przeprowadzone przez jeden z uniwersytetów w Wirginii pokazały, że większość z nas dąży do osiągnięcia swoich osobistych sukcesów i planuje swoje cele na przyszłość. Jednak tylko nielicznym udaje się zrealizować to, co zaplanowali, mówi się, że jest to mniej niż 10% społeczeństwa. Powodów tak mizernych efektów jest sporo i co gorsza, większość z nas nie jest ich nawet świadoma.

Biorąc pod uwagę fakt, że tak mały odsetek z nas realizuje swoje plany, ludzi którzy odnoszą swoje sukcesy możemy nazwać – i nie będzie to przesadą – Ludźmi Wyjątkowymi.
Ci wyjątkowi ludzie żyją w śród nas, wywodzą się z tych samych sfer i podobnych rodzin… a jednak im się udaje, a większości nie L
To, co ich wyróżnia to m.in. to, że bardzo dbają o swoje cele i plany, wręcz „dmuchają i chuchają” na nie, nigdy o nich nie zapominając i ciągle pielęgnując. Robią to w różnych wymiarach swojego życia: własne zdrowie – zarówno fizyczne jak i psychiczne, relacje z rodziną i przyjaciółmi, finanse osobiste, praca zawodowa, duchowość.

Instytut TrentSmart z San Diego przeprowadził swego czasu badania, w którym brało udział ponad milion osób uznanych za ludzi sukcesu. Badanie udowodniło, że osoby, które osiągają spektakularne sukcesy łączy ze sobą wiele wspólnego. 90% z nich ma świetnie opanowaną umiejętność zarządzania swoimi emocjami, potrafią utrzymać wewnętrzny spokój i skoncentrowanie na produktywności. Ci wyjątkowi ludzie mają niezwykle wysoką inteligencję emocjonalną (EQ) i ogromnie dbają, aby ich cele i marzenia miały odpowiednią jakość, aby były wygórowane… wręcz nierealne.

Chociaż w sieci możemy znaleźć mnóstwo strategii, które zadziały dla ludzi sukcesu i pomogły im osiągnąć swoje cele jednak, pomimo że większość z nich jest dla nas jak oczywista oczywistość, kiedy przychodzi czas, aby je wykorzystać, stanowią dla nas ogromne wyzwanie, lub co gorsza – w ogóle o nich zapominamy.
Dziwne…, ale cóż, taka jest prawda.

Ludzie sukcesu są czujni – stale monitorują swoje emocje i emocje innych, próbują zrozumieć, dla czego tak a nie inaczej reagują w danej chwili. W konsekwencji wiedzą jak powinni zachować się na przyszłość, jak zareagować w sytuacjach kryzysowych i na co uważać. Gdy coś pójdzie nie po ich myśli, zachowują spokój i nie okazują zdenerwowania, frustracja jest im obca.
Wiedzą, że wszystko, co dzieje się tu i teraz – dobro czy też zło – przemija i już za chwilę może nie istnieć…, przemija tak jak czas. Mają świadomość, że to, co można w danej chwili zrobić to, dostosować się… albo wycofać się, nie tracąc kontroli nad swoimi emocjami.

Ludzie sukcesu są głodni wiedzy – chcą wiedzieć więcej niż inni i stale szukają sposobów, aby zwiększyć swoją samoświadomość. Można powiedzieć, że mają we krwi parcie na nowe rzeczy. Ilekroć dysponują wolną chwilę, przeznaczają ją na samokształcenie. I nie robią tego, bo ktoś im tak kazał, że ktoś im powiedział, że tak należy…, oni to robią, bo tak czują, to ich pasja.
Zawsze szukają możliwości, aby zdobyć jak najwięcej informacji o świecie, który ich otacza i o osobach, z którymi obcują. Gdy czegoś nie wiedzą lub nie rozumieją a w ich zasięgu jest ktoś lub coś, co może im pomóc, nie boją się zadawać pytań, czytać, szukać i drążyć temat. Wolą nauczyć się czegoś od innych, niż dochodzić do tego sami, tracąc cenny czas.

Ludzie sukcesu decydują z rozmysłem – zanim podejmują konkretną decyzję chętnie korzystają z opinii i porad innych, szukają pomocnych informacji w wielu źródłach i zawsze dają sobie czas na przemyślenie. Mówi się, że „muszą się z tym przespać”. W ich przypadku nie świadczy to o braku zdecydowania bądź bezradności, wręcz przeciwnie – wiedzą, że dłuższe zastanawianie i skupienie umysłu na danym temacie, powoduje zaprzężenie do działania poza świadomością także podświadomość…, która nie rzadko podaje jak na tacy rozwiązania wcześniej nieznane. Zresztą znacie takie stare przysłowie: „co nagle, to po diable”, lub też przypowieść o wyścigu zająca z żółwiem. J

Ludzie sukcesu są pewni siebie – ich mowa, postawa i styl bycia jasno sugeruje, że mamy do czynienia z osobami twardo stąpającymi po ziemi.
Osobiście nigdy nie słyszałem z ust osoby odnoszącej sukcesy, wypowiedzi typu: „hmm, nie jestem pewien”, albo „no nie wiem, może i się mylę”.
W ich głosie słyszymy zawsze stanowczość i pewność siebie, oni wiedzą, że aby dotrzeć do innych nie można być nijakim, nie można być niezdecydowanym. Są świadomi, że aby ludzie ich słuchali i „kupili” od nich to, co chcą im zaoferować, muszą przekazać to z widocznym własnym przekonaniem i spowodować, aby ludzie im zaufali i uwierzyli.Ludzie sukcesu używają pozytywnej mowy ciała – są świadomi znaczenia swoich gestów, zachowań, wyrażeń, głosu i wyglądu. Starają się, aby wszystkie te aspekty utrzymać w pozytywnym tonie, tym samym zwracają na siebie uwagę innych i przyciągają do siebie pozytywnych ludzi.
W rozmowach używają entuzjastycznego tonu, utrzymują kontakt wzrokowy. Pochylają się stronę rozmówcy, akcentując tym swoje zainteresowanie jego osobą.
Pozytywna mowa ciała sprawia, że wszelkie różnice pomiędzy rozmówcami zacierają się i łatwiej im dojść do wspólnego mianownika, zrozumieć się nawzajem.

Ludzie sukcesu pamiętają o sile pierwszego wrażenia – wiedzą, że pierwsze 20 sek. i wrażenie, jakie w ciągu tego czasu wywierają na nowo poznanej osobie w 90% stanowi o tym, jak potoczą się ich dalsze relacje.
Badania pokazują, że większość osób w ciągu tych pierwszych paru chwil znajomości, podświadomie podejmuje decyzję o tym czy np. zdecyduje się z kimś na współpracę i czy warto według niego kontynuować dalszą znajomość. To pierwsze wrażenie powoduje, że przez resztę wspólnie spędzonego czasu, jego podświadomość szuka tylko potwierdzenie i uzasadnienia na swoją początkową reakcję.
Wiedząc o tym, że ludzie właśnie tak reagują przy pierwszej znajomości, można to wykorzystać w każdej dziedzinie życia: biznesie, miłości itp.
Pozytywne pierwsze wrażenia są ściśle związane właśnie z pozytywną mową ciała, miłym głosem, silną postawą, mocnym uściskiem dłoni, uśmiechem na twarzy i „otwartymi ramionami”.

Ludzie sukcesu cenią małe zwycięstwa – lubią wyzwania i rywalizacje…, nawet wtedy, gdy ich wysiłek i zaangażowanie przynosi tylko małe zwycięstwo. Wiedzą, że wiele małych zwycięstw podtrzymuje ciągłą motywację i nie pozwala „usiąść na laurach”. Kilka postępujących po sobie małych sukcesów zawsze wzmacnia naszą pewność siebie i dodaje energii do dalszych działań.

Ludzi sukcesu cechuje odwaga – strach jest dla nich niczym innym, jak jedynie emocją wytworzoną przez wyobraźnię…, a nie realnym następstwem.  Niebezpieczeństwa są oczywiście realne, ale to właśnie wyobraźnia kreuje do nich „czarne scenariusze” a strach jest tylko naszym wyborem tego scenariuszu.
Ludzie sukcesu wiedzą o tym lepiej niż ktokolwiek inny, wiedzą też, że można wykorzystać uczucie strachu w pozytywny sposób. Zamiast pozwolić na to, aby strach przejął kontrolę, korzystają z przypływu adrenaliny i obracają ją w euforię do działania i szukania rozwiązania.

Ludzi sukcesu cechuje uczciwość – wiedzą, że bycie uczciwym i prawdomównym po prostu się opłaca. Uczciwość, choć czasami bolesna, zawsze na dłuższą metę przynosi pozytywne efekty – karma powraca do nas podwójnie.
Po za tym wiele badań pokazuje, że u ludzi, którzy kłamią i oszukują innych, trzykrotnie częściej diagnozuje się różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i objawy depresji.

Ludzie sukcesu są wdzięczni – wiedzą, że do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy być ambitnym, ciężko pracować i samemu dochodzić do wszystkiego. Są świadomi, że mentorzy, współpracownicy, przyjaciele i rodzina odrywają ogromną rolę w ich karierze i zamiast błyszczeć w chwale swojego sukcesu, są im wdzięczni i potrafią docenić wszystkie pozytywne rzeczy, które dzięki nim osiągnęli.
Ludzie sukcesu są w stanie osiągać tak dużo, ponieważ wiedzą, że od czasu do czasu trzeba zwolnić i zastanowić się nad tym, co już mają, ile dobrego osiągnęli i odpowiednio to docenić. Wyłuskać z gąszczu zdarzeń i historii, przez jakie dotąd przeszli, rzeczy pozytywne i podziękować wszechświatu za to, co życie dało im do tej pory.

Te kilka nawyków ludzi sukcesu mogą każdemu z nas wie pomóc w codziennym życiu, pracy zawodowej i stosunkach rodzinnych. Warto korzystać z nich każdego dnia i pozwolić sobie wypróbować ich działanie…

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *