Zawsze powinieneś znaleźć czas na kilka piw w gronie przyjaciół

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad tym, co jest w Twoim życiu najważniejsze?
Na czym powinieneś/naś się skupić, a co odstawić na „bocznicę”?

Nie wiem jak Ty, ale ja nie raz i nie dwa w swoim życiu straciłem poczucie prawdziwej ważności tego, co robiłem i co faktycznie powinno być dla mnie priorytetem.
Jednak miałem jeszcze na tyle szczęścia, że opamiętanie przychodziło w momencie, gdy istniała jeszcze szansa i możliwości na naprawienie swoich błędów i powrotu na odpowiedni tor.

Dziś „wpadł mi w ręce” tekst, który według mnie idealnie odzwierciedla właściwe podejście do ustalenia hierarchii ważności naszych czynów i tego, co obieramy za istotę naszego życia… na tym świecie.


“Na jednej z uniwersyteckich auli, profesor filozofii stanął przed swoimi studentami i położył przed sobą kilka przedmiotów.
Kiedy zaczęły się zajęcia, wziął spory słoik i wypełnił go po brzegi dużymi kamieniami. Potem zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny, oni zaś potwierdzili.

Wtedy profesor wziął pudełko żwiru, wsypał do słoika i lekko potrząsnął. Żwir oczywiście stoczył się w wolną przestrzeń między kamieniami. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik jest pełny, a oni z uśmiechem przytaknęli.

Następnie profesor wziął pudełko piasku i wsypał go, potrząsając słojem. W ten sposób piasek wypełnił pozostałą jeszcze wolną przestrzeń. Ostatni raz zapytał się studentów czy ich zdaniem słój jest pełen. Wszyscy chórem odpowiedzieli, że tak..

W końcu profesor wyjął spod biurka dwa piwa. Otworzył je i wlał sprawnie do słoika.
Teraz – powiedział profesor – chciałbym byście przyjrzeli się dokładnie temu słojowi. Przedstawia on Wasze życie…

Kamienie – to ważne rzeczy w życiu: Wasza rodzina, Wasza druga połowa, Wasze dzieci, Wasze zdrowie, Wasza życiowa pasja. Gdyby nie było wszystkiego innego, Wasze życie i tak byłoby wypełnione.

Żwir – to inne, mniej ważne rzeczy: praca, pieniądze, mieszkanie albo samochód.

Piasek symbolizuje rzeczy mało ważne i często bezwartościowe.

Jeżeli najpierw napełnicie słój piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie.
Dlatego jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych, później nie będzie to możliwe..
Tak jest też w życiu… Jeśli poświęcicie całą Waszą energię na drobne rzeczy, nie będziecie jej mieli na rzeczy istotne.
Dlatego ważne jest, by zadać sobie pytanie – co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie włożyć je, jako pierwsze do słoja i dbać o nie. Zostanie Wam jeszcze dość czasu na inne sprawy.
Dlatego spędzajcie czas z rodzicami i Waszymi rodzinami. Odwiedzajcie dziadków, zabierzcie dziewczynę na obiad. Zważajcie przede wszystkim na kamienie – one są tym, co się naprawdę liczy. Reszta to piasek.” – powiedział profesor.

W pewnym momencie, jedna ze studentek podniosła rękę i zapytała się – a co oznaczało piwo?

Profesor uśmiechnął się i odpowiedział – Cieszę się, że o to spytałaś. Piwo, mówi nam to, że bez względu na to jak zapełnione może wydawać się nam nasze życie, to zawsze powinno być w nim miejsce na kilka piw w gronie przyjaciół…” 😉 

 

Znaleziono na FacebookuFacebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *